top of page

Vodič kroz Châteauneuf-du-Pape vina

Châteauneuf-du-Pape, jedna od najprestižnijih francuskih apelacija, smještena je u vinogorju doline rijeke Rhône i nosi titulu prve AOC (Appellation d'Origine Contrôlée) regije u Francuskoj. Apelaciju su otkrile pape tijekom stolovanja u Avignonu, a ovdašnje vino dobilo je epitet „papinsko“. Saznaj zašto je dostojno i crkvenog vrha te zašto dolazi u zakrivljenim buteljama, a po svoj primjerak navrati u Vinolog Wine Shop!



Kao i uvijek, odabrali smo najbolje iz regije – vinariju Brotte. Osim što posjeduje vrhunske položaje i njeguje principe održivosti, ovo su najprodavanija Châteauneuf-du-Pape vina na svijetu! Posebni su po jedinstvenim zakrivljenim bocama La Fiole, koje datiraju iz davne 1952., a nastale su u suradnji s renomiranim umjetnikom u staklu i predstavljaju staru lozu grenachea koju je savijao vjetar Mistral.



Ove ikonične boce, kao i ostale iz apelacije Châteauneuf-du-Pape, nose ugravirane ključeve svetog Petra, kao simbol papinskog utjecaja. Apelacija svoj procvat duguje – ni manje, ni više nego - papama! Oni su prvi prepoznali bogatstvo terroira Châteauneuf-du-Papea za vrijeme stolovanja u Avignonu. Vinogradi su procvali, a vina se proslavila te su im dodijelili prestižni naziv Vin du Pape. Legenda kaže da su pape toliko uživali u ovim vinima da su na njima inzistirali čak i nakon vraćanja papinstva u Rim.


Ne sumnjamo da će se svidjeti i tebi! Moćne crne kupaže La Fiole du Pape Non Vintage, La Fiole Reserve i La Fiole Red jednostavno očaravaju, a u ponudi imamo i bogate ružičaste i bijele kupaže - La Fiole Rosé i Blanc. Uz zakrivljene boce, odabrali smo i Barville vina. Pripremili smo monosortni, intenzivni Roussanne te crnu i bijelu kupažu. Možda se pitaš zašto toliko kupaža – odgovor te čeka u nastavku.



Tajne Châteauneuf-du-Pape terroirea 

Apelacija Châteauneuf-du-Pape dio je vinogorja doline rijeke Rhône u južnoj Francuskoj. Sjeverni dio vinogorja poznat je po monosortnim vinima, dok je jug, u kojem je smješten i Châteauneuf-du-Pape, poznat kao vodeća svjetska regija za proizvodnju kupaža. Lokalni vinari prepoznali su vrijednost svojih proizvoda te su postavili stroga pravila uzgoja i proizvodnje kako bi osigurali autentičnost i kvalitetu.


Godine 1936. Châteauneuf-du-Pape postao je prva francuska apelacija u sustavu zaštite vina Appellation d’origine contrôlée. Ograničenja poput ručne berbe, selekcije bobica i niskog prinosa od samo 35 hl/ha (jedan od najnižih prinosa u Francuskoj!), zajedno s tradicionalno malom gustoćom sadnje loze, garancija su iznimne kvalitete!


Apelacija obuhvaća 3.134 ha vinograda, koji svake godine proizvedu prosječno 14 milijuna boca. Dozvoljeno je korištenje 13 sorti grožđa, među kojima dominira grenache s gotovo 75% zasađenih površina. Slijede ga syrah i mourvèdre, dok ostale crne sorte uključuju cinsault, muscardine, counoise, terret noir i vaccarèse. Od bijelih kultivara koriste se grenache blanc, clairette, roussanne, bourboulenc i picardin. Zanimljivo je da se 93% proizvodnje odnosi na crna vina, dok bijela čine tek 7%, a mi se ne možemo odlučiti koja su nam bolja!

Fotografija: winefolly.com


Njihova izvrsnost leži u iznimnom terroireu. Izuzetno tlo kombinacije je pijeska, šljunka i crvene gline koju pokriva zaobljeno kamenje (galets roulés). Ključnu ulogu imaju upravo oblutci - danju apsorbiraju toplinu, a noću je otpuštaju trsovima, omogućujući optimalne uvjete za razvoj plodova. Klima je izrazito mediteranska – intenzivna osunčanost, suhi zrak i temperature koje lako dosežu 34 do 38°C, što je usporedivo s primjerice Los Angelesom. Godišnje padaline iznose tek 500-600 mm. No, ključan je vjetar Mistral, koji suši grožđe, sprječava bolesti i doprinosi koncentraciji šećera. Visoki udio šećera rezultira vinima bogatim alkoholom (minimalno 12,5%) koja mogu odležavati i do 20 godina.


Fermentacija cijelih grozdova i ekološka proizvodnja

Proces proizvodnje započinje pažljivim odabirom grožđa tijekom berbe. Svaka bobica prolazi rigorozno sortiranje, striktno definirano pravilima apelacije. U regiji se tradicionalno preferira fermentacija cijelog grozda, jer tanini iz stabljika doprinose strukturi vina. Ova praksa je ključna za stvaranje vina koja odlično podnose odležavanje, osobito kad je u pitanju grenache, sorta s nižim udjelom tanina. Trenutno je najpopularnije djelomično uklanjanje peteljki kako bi se postigla savršena ravnoteža. Vinifikacija se tradicionalno odvija u betonskim spremnicima.


Iako AOC ne zahtijeva eko-certificiranje po svaku cijenu, gotovo 30% vinarija Châteauneuf-du-Papea posjeduje ekološki certifikat EU-a. Specifikacije apelacije u nekim su slučajevima i rigoroznije od EU certifikata. Jedan od primjera održivosti je suradnja s pastirima. Više od 600 ha vinograda zimi postaje pašnjak za ovce, omogućujući prirodnu regulaciju trave i obogaćivanje tla. Od prosinca do veljače, kada vinova loza miruje, ovce nastupaju. Njihova aktivnost smanjuje potrebu za tehničkim obradama tla, čime vinari optimiziraju rad i unaprjeđuju održivost vinograda – znaju Francuzi unaprijediti procese tako da svi imaju koristi!




Koliko su uspješni u onom što rade uvjerili smo se 2019. Châteauneuf-du-Pape tada je dobio još jedno važno priznanje: upisan je na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine Francuske. Dakle, Châteauneuf-du-Pape vina nisu očarala samo pape, nego i sve ostale pa požuri u Vinolog da saznaš kakvog je okusa svjetska senzacija!


170 views

Comments


Pratite nas

Svi postovi

bottom of page